Labrador Yavrular 
safkan orijinal FCİ SCR li Pasaportlu micro cipli 05530970441

Eğer kaliteli bir Labrador Köpeğim olsun diyorsanız ve Karakteri ırk standartlarına uygun olsun diyorsanız Labrador yavrunuz büyüdüğünde de size keyif vermesiniz istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Ayrıntlı bilgiler sitemizde bulabilirsiniz ve bizi hemen arayabilirsiniz 05321733518

Dikkat emtmeniz gerekenler !!  5 Altın Kural 

 

1. Yavrunuza ait SCR Belgesi var mı diye sorun ve görün
2. Anne Babayı muhakkak görün gidemiyorsanız canlı bağlanarak gösterilmesini isteyin

3. Aşı Karnesini TR  ve Hekimler odasından verilmiş uluslar arası aşı pasaport olmasını isteyin ve kaşede yazan veteriner ile görüşün. Aşıları veteriner yaptıysa yavrunuzun kaydı olmalıdır

4.Yavrunuzun Resimleri ile yetinmeyin Canlı görün veya Canlı telefon bağlantısıyla gösterilmesini talep edin

5. Scr Belgesinde yazan üreticiyi arayın ve kaydın doğruluğunu onaylatın

 

satilik-labrador-yavrusu.jpeg
satilik-labrador.jpeg
satiliklabrador.jpeg
labrador_yavru_siyah.jpeg
labrador.jpg
labrador yavru erkek.jpeg

Bu güzel 2021  Labradorlar dan sahiplenmek için şimdi arayın 05321733518  Whatsup

Labrador Bakım Ve Eğitimi Nasıl Yapılır?

Labrador, bakım ve eğitim açısından orta zorlukta kabul edilen bir köpek cinsidir. Hatta bazı yönleriyle Golden türüne benzetilmesiyle bilinen bu köpeklerin bakımı ve eğitimi, aslında Golden’lardan çok da farklı değildir. Bir köpek sahiplenmeden önce mutlaka sahiplenmek istediğiniz köpek ırkı ile ilgili gerekli bilgiyi edinmelisiniz. Seçtiğiniz köpek cinsinin sizin gündelik yaşantınızla uyumlu olup olmadığı hakkında doğru karar verdiğinizden emin olmalısınız. Aksi taktirde bu durum, bazı iletişim bozukluklarına ve anlaşmazlıklara sebebiyet verebilir. Labrador, kolay kavrayan, enerjik ve meraklı bir köpektir.

Labrador Bakımı

Labrador‘lar kilo almaya yatkın olmalarından dolayı sık sık yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Bahçe içerisinde beslenecek ise de alanının en az 10 metrekare olmasına dikkat edilmeli ve sosyallikten uzak yetiştirilmemelidir. Sosyalleştirme eksikliği gibi durumlar sonucunda, diğer birçok köpek cinsinde de olduğu gibi Labrador‘larda da bazı olumsuz davranışlar gözlemlenebilir. Köpeklerin sosyalleşmesi hem gündelik hayatları için, hem de eğitim başarısı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede, köpeğin kendine duyduğu güven artacak ve ailesiyle kurduğu iletişim daha sağlıklı hale gelecektir.

Labradorlarda Eğitim

Labrador cinsi köpekler zeki olmalarıyla bilinirler. Eğitime oldukça elverişli olan bu cins, gündelik temel komutları başarıyla ve kolayca öğrenebilir. Apartmanda köpek beslemeyi düşünüyorsanız, sahiplenme sürecinizin hemen ardından köpeğinize vermeniz gereken bazı temel eğitimler vardır. Bunların en başta gelenleri; tuvalet alışkanlığı, otur kalk komutu, liderlik ve sürü yönetimidir.Sürü yönetimi ve liderlik konusunda verilecek başarısız bir eğitim Labrador ırkı köpeğinizin, hakimiyetin kendisinde olduğunu sanmasına ve komutlara yeteri kadar uymamasına neden olacaktır. Bu nedenle köpek eğitimi konusu, köpek sahiplenmek isteyen kişilerin önceden edinmesi gereken temel bir konudur.

Bunların dışında Labrador, birçok alanda özel olarak yetiştirilmeye uygun bir köpek ırkıdır. Balıkçılık ve avcılık bu cinsin içgüdüsel olarak en yatkın olduğu alanlar olarak kabul edilmektedir. Balıkçılık içgüdüleri sayesinde Labrador‘lar oldukça iyi yüzücülerdir ve yüzmeyi de oldukça çok severler.

Eğitimlerine her köpekte olduğu gibi erken yaşta başlanması tavsiye edilmektedir. Köpekler küçük yaşlardayken her şeyi merak eden bir yapıdadırlar. Bu da eğitim sürecinde ilgilerinin ve dikkatlerinin daha az dağılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle yavru bir Labrador, eğitim konusunda birçok köpek cinsine kıyasla daha başarılıdır.SATILIK LABRADOR

Labrodarlar hakkında öğrenmek istediğin bir konu var ise şimdi sitemizi gezebilir veya bizi  05321733518 nolu telefondan arayabilisiniz.

Labrador çok çok zeki ve inanılmaz duygusal köpekler olduğunu biliyormuydunuz ? 

Bun konu ile ilgili en çok ve en doğru bilgiyi bu sayıfada bulabilrsiniz.

yavrulabrador

Labrador

Labrador Retriever; kökeni Retriever ailesinden gelen, orta boy bir köpek ırkıdır. Bu tür ilk kez Kanada’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Sarı, siyah ve çikolata rengi olmak üzere üç temel renge sahip olan bu köpek türü; bekçilik, narkotik, rehber köpek, avcılık, su sporları, balıkçılık gibi birçok alanda boy göstermiştir. Boyun yapılarının güçlü olmasıyla bilinen bu tür, eğitime oldukça meyilli olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Irk Özellikleri

Labrador ırkı, duygusal ve sadıktır. Diğer köpeklerle anlaşma konusunda, verilen eğitime bağlı olarak orta veya çok iyi seviyede olabilir. Geçmişte av köpeği olarak kullanılmasının bir sonucu olarak, yakala getir tarzı oyunlarda oldukça başarılıdırlar. Aynı zamanda yüzmeyi çok seven köpeklerdir. Sarı renge sahip Labrador‘lar, Golden ırkı köpeklere benzemesinden dolayı insanlar tarafından zaman zaman onlarla karıştırılır. Fakat Labrador Retriever’ı Golden Retriever’dan ayıran bir kaç belirgin özellik vardır.

  • Labrador‘lar daha dominanttır

  • Labrador ırkı köpeklerin tüyleri, Golden ırkı köpeklerin tüylerine kıyasla daha kısadır ve taranmaya daha az ihtiyaç duyarlar.

  • Labrador‘lar daha iyi yüzücülerdir

  • Labrador daha enerjik bir köpek türüdür ve Golden’lara kıyasla egzersiz ihtiyaçları biraz daha fazladır.

Fiziksel Özellikleri

Labrador‘lar fiziksel olarak güçlü kemik yapısına sahiplerdir. Sık taranma gerektirmeyen, pek sık dökülmeyen kısa tüylere ve sudan etkilenmeyen kalın bir kürke sahiplerdir. Patileri perdeli bir yapıdadır. Bu nedenle yüzme konusunda oldukça başarılılardır. Fiziksel olarak yatkın oldukları hastalıklardan bazıları; tümör, göz bozukluğu, dirsek ve kalça displazisidir.

Erkek bir Labradorun boyu 55-65 cm arasında değişirken, dişi bir Labrador’un boyu 50-65 cm olmaktadır. Dişilerde ortalama ağırlık, 25-32 kg arasında değişirken; erkek bir Labrador‘un ağırlığı, 27-35 kg arasında değişmektedir. Kilo almaya meyilli yapıları nedeniyle, öğün miktarlarına ve sıklıklarına dikkat edilmelidir. Özellikle kısırlaştırmadan sonraki dönemde obeziteye kadar varabilecek olan ciddi sonuçların önüne geçmek amacıyla mama seçimine de dikkat etmekte fayda vardır.

Labrador Eğitimi

Labrador Retriever’lar oldukça zeki köpeklerdir ve eğitime elverişlilik konusunda ilk akla gelen türlerdendir. Dominant oluşu ve güçlü boyun yapısı, küçük yaşta liderlik ve benzeri konularda yeterli eğitimin verilmesini gerektirir. Aksi taktirde köpeğinizle yapacağınız kısa yürüyüşler bile hem sizin için, hem de köpeğiniz için eziyete dönüşebilir.

Küçüklüğünden itibaren ”yürü” gibi komutlarla yürüyüşü başlatan kişi siz olmalısınız. Yürüyüşün yönüne de köpeğiniz değil siz karar vermelisiniz. Küçüklükten itibaren bu tarz eğitimlerle yetiştirilen bir Labrador, ilerleyen dönemlerde çok daha sadık, uysal ve bakımı kolay bir köpek olacaktır.

Özel eğitimlerden geçen Labrador Retriever’lar, görme engelliler için rehber köpek olarak kullanılmaktadırlar. Aynı zamanda farklı eğitimler sonucunda balıkçılar için de iyi bir yardımcı olabilirler. Eski zamanlarda suya atılan ağları getirmek için eğitilen bu tür; sıfırın altındaki buzlu sularda dahi oldukça başarılı bir yüzücü olmayı başarmıştır.

Evde Labrador Beslemek

Labrador normal şartlarda bahçede beslenmesi önerilen bir köpek türüdür. Fakat bu durum köpekle aranızdaki ilişkiye göre farklılık göstermektedir. Bahçedeki küçük bir alana hapsedilmesindense, apartman dairesinde bakılması köpek için çok daha sağlıklı olacaktır. Duygusallığı ve çocuklarla iyi geçinmesi, onları apartmanda da beslenmeye uygun hale getirir. Fakat bu noktada unutulmaması gereken şey ise, Labrador‘ların egzersiz ihtiyacı sağlanmadığı taktirde, evdeki koltuk ve benzeri eşyalara zarar verebilecek olmalarıdır.

Eğer Labrador türünde bir köpek evde beslenecekse, küçük yaştan itibaren temel itaat ve tuvalet eğitimi gibi önemli adımların atlanmaması önerilir. Bununla birlikte eşyaların ısırılmaması konusunda her seferinde uyarılmalıdır ve her şeyden önemlisi ise, gerekli egzersiz ihtiyacı gün içerisinde mutlaka karşılanmalıdır. Bu koşullar sağlandığı taktirde Labrador, evde beslemeye oldukça uygun bir köpek türü olacaktır.

Labrador köpekleri oldukça sağlam yapıldığı, orta boylu, omuzdan yer yüksekliği 50 i  ile 62 santim arasında değişmektedir. ağırlıkları ise ağırlıkları ise 25 ile 31 kilogram arasında değişmektedir. kuyrukları, orta uzunlukta uçları sivri'dir. tüyleri oldukça kısadır, renkler ise sarı kahverengi veya siyah olarak görülmektedir. inanılmaz sabırlı ve duygusal köpektir labrador'lar. Siz sahibi olarak konuşmaya başladığımızda inanılmaz büyük bir dikkatle sizi izler ve dinler ve her hareketinizden mana ve bilgi çıkartmaya çalışır. 

Labrador'lar, Sudan, denizden Yılmaz, soğuk suda dahi hiç korkmadan girerler ve suya karşı, hatta sempati duyarlar. 

ayrıca, ilginç bir özelliği ise bekçi ve koruma köpeği olarak kullanmaya müsait olamalarıdır.

Labrador'lar kendi alanlarında inanılmaz derecede sahip çıkar sahibine çok büyük bir saygı duyar ve itaatkar bir köpektir .

Talimat almayı görev verilmesinin çok severler ve o görevi yerine getirdiklerinde sevilmeleri ve onları inanılmaz mutlu eder. çok popüler bir varlıktır çok sevilir labrador'lar huylarıyla karakterleriyle görünümüyle en çok şirin bi okadarda ciddiyim korumacı, sevecen bir köpektir

Labrador Bakım Ve Eğitimi Nasıl Yapılır?

Labrador, bakım ve eğitim açısından orta zorlukta kabul edilen bir köpek cinsidir. Hatta bazı yönleriyle Golden türüne benzetilmesiyle bilinen bu köpeklerin bakımı ve eğitimi, aslında Golden’lardan çok da farklı değildir. Bir köpek sahiplenmeden önce mutlaka sahiplenmek istediğiniz köpek ırkı ile ilgili gerekli bilgiyi edinmelisiniz. Seçtiğiniz köpek cinsinin sizin gündelik yaşantınızla uyumlu olup olmadığı hakkında doğru karar verdiğinizden emin olmalısınız. Aksi taktirde bu durum, bazı iletişim bozukluklarına ve anlaşmazlıklara sebebiyet verebilir. Labrador, kolay kavrayan, enerjik ve meraklı bir köpektir.

Labrador Bakımı

Labrador‘lar kilo almaya yatkın olmalarından dolayı sık sık yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Bahçe içerisinde beslenecek ise de alanının en az 10 metrekare olmasına dikkat edilmeli ve sosyallikten uzak yetiştirilmemelidir. Sosyalleştirme eksikliği gibi durumlar sonucunda, diğer birçok köpek cinsinde de olduğu gibi Labrador‘larda da bazı olumsuz davranışlar gözlemlenebilir. Köpeklerin sosyalleşmesi hem gündelik hayatları için, hem de eğitim başarısı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede, köpeğin kendine duyduğu güven artacak ve ailesiyle kurduğu iletişim daha sağlıklı hale gelecektir.

Labradorlarda Eğitim

Labrador cinsi köpekler zeki olmalarıyla bilinirler. Eğitime oldukça elverişli olan bu cins, gündelik temel komutları başarıyla ve kolayca öğrenebilir. Apartmanda köpek beslemeyi düşünüyorsanız, sahiplenme sürecinizin hemen ardından köpeğinize vermeniz gereken bazı temel eğitimler vardır. Bunların en başta gelenleri; tuvalet alışkanlığı, otur kalk komutu, liderlik ve sürü yönetimidir.Sürü yönetimi ve liderlik konusunda verilecek başarısız bir eğitim Labrador ırkı köpeğinizin, hakimiyetin kendisinde olduğunu sanmasına ve komutlara yeteri kadar uymamasına neden olacaktır. Bu nedenle köpek eğitimi konusu, köpek sahiplenmek isteyen kişilerin önceden edinmesi gereken temel bir konudur.

Bunların dışında Labrador, birçok alanda özel olarak yetiştirilmeye uygun bir köpek ırkıdır. Balıkçılık ve avcılık bu cinsin içgüdüsel olarak en yatkın olduğu alanlar olarak kabul edilmektedir. Balıkçılık içgüdüleri sayesinde Labrador‘lar oldukça iyi yüzücülerdir ve yüzmeyi de oldukça çok severler.

Eğitimlerine her köpekte olduğu gibi erken yaşta başlanması tavsiye edilmektedir. Köpekler küçük yaşlardayken her şeyi merak eden bir yapıdadırlar. Bu da eğitim sürecinde ilgilerinin ve dikkatlerinin daha az dağılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle yavru bir Labrador, eğitim konusunda birçok köpek cinsine kıyasla daha başarılıdır.

Evde Labrador Bakımı Nasıl Yapılır?

Labrador ırkı köpekler, apartman ve bahçe hayatına kolayca uyum sağlayabilen, uysal ve zeki bir köpek ırkıdır. Dikkat edilmesi gereken noktalar gözden kaçırılmadığı taktirde Labrador‘lar ,hem apartmanda hem de bahçede mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Bir Labrador satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır. Köpekler ilgi ve sevgi isterler. Bu ilgi ve sevgiyi onlara gün içerisinde ne kadar gösterebileceğinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü bilhassa apartmanda Labrador beslemeyi düşünüyorsanız, köpeğinize ayırdığınız zamanın, onun egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Evde Labrador bakımı konusundaki en önemli noktalardan birisi, köpeğin adapte olma sürecidir. Özellikle de orta yaş ve üzeri köpeklerde bu durum, yavru köpeklerdekine kıyasla çok daha zor olacağından, apartmanda besleyeceğiniz köpeğinizin yaşının olabildiğince genç olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mümkünse yavru bir köpek tercih edilmelidir. İlerleyen yaşlarda hem köpeğin eğitimi konusunda, hem de adapte olma konusunda olumlu sonuç alma şansınız azalacaktır.

Evde Labrador Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Evde Labrador bakımı; birçok yönden özenle ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Örneğin daha sonraları sorun yaşanmaması açısından, evin diğer fertlerinin bu duruma karşı bakış açılarına ve isteklerine dikkat edilmelidir. Evde köpeğin varlığını istemeyen tek bir birey bile, ilerleyen süreçlerde evde Labrador bakımı konusunda bir dez avantaj oluşturabilir.

Ev içerisindeki bireylerle hemfikir olduktan sonra, yine benzer bir biçimde komşularınızın da bu konudaki fikirlerine saygı göstermenizde fayda olacaktır. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra yapılması gereken şeylerden biri de, gerek internetten, gerekse kütüphaneden bu konu hakkında en detaylı bilgiye sahip olmanızdır. Köpek sahiplendikten sonra, apartmanda bakım için gerekli eğitimler konusunda asla geç kalınmamalıdır. Gerekli bilgileri de edindiğinizden emin olduğunuzda evde Labrador bakımı konusunda herhangi bir problem kalmayacaktır. Tuvalet alışkanlığı (eğitimi) ve sürü yönetimi-liderlik eğitimi konusunda edineceğiniz fikirler, adaptasyon sürecinin daha hızlı, başarılı ve olumlu gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Labrador‘ların gündelik egzersiz ihtiyaçları toplamda bir saatin altına düşürülmemelidir ve aile içinde olabildiğince sosyal zamanlar yaratılmalıdır. Yürüyüş ve egzersiz saati dışında, köpeğinizle müzik dinlemeniz dahi gelişimini ve ilişkinizi oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

Yavru Labrador Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru Labrador bakımı için gerekli olan önemli temel bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir. Bu sayede köpeğinizin gelişim sürecinde hem sağlıklı hem de eğitimli bir Labrador olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenlere yeterince uyduğunuz taktirde köpeğinizle mutlu bir hayat geçirebilirsiniz.

 

Yavru Labrador Nasıl Beslenmelidir?

Yavru Labrador‘lar genel olarak kuru mama tüketebilme seviyesine doğumlarından yaklaşık 6-8 ay sonra erişirler. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mama seçimi olacaktır. Yavru köpekler genellikle sütle beslendikleri sürecin ardından kuru mamaya geçişte bazı zorluklar yaşarlar. Bu süreçte sizin bu konuya yeterince hakim olmanız, köpeğinizin gelişimini birebir etkileyecektir.

Yavru köpekler kesinlikle yetişkin köpek mamalarını tüketemezler. Bu süreçte veterinerinizden destek alarak köpeğinizin ne tür bir mamaya hazır olduğunu ve veterinerinizin marka tavsiyelerini alabilirsiniz. Daha sonra yapılması gereken şey ise köpeğinizi mamaya alıştırmak olacaktır. Bu süreçte ne olursa olsun artık süt ve süt ürünü olan hiçbir şeyi köpeğinize vermemelisiniz. Süt ve süt ürünleri sadece doğum sonrası zamanlarda köpek için sağlıklıdır. Özellikle de ilerleyen yaşlarda köpekler için süt peynir ve benzeri gıdalar oldukça zararlı olabilmektedir.

Öncelikle kendiliğinden alışması için, köpeğinizin önüne temiz bir mama kabı içerisine satın aldığınız yavru köpek mamasını koyun. Eğer köpeğiniz bu aşamada mamayı yemezse veya yiyemeze mamayı su ile ıslatmanız gerekecektir. Mama kesinlikle süt ile ıslatılmamalıdır.

 

Yavru Labrador Aşıları

Yavru Labrador‘ların, 6-8 haftalık oldukları andan itibaren ilk aşılarının yaptırılması gerekir. Yapılan ilk aşının ardından 21 gün sonra yeni aşılarının yapılması gerekir. Bu süreçte köpeğinizin kilosu da veteriner tarafından kontrol edilmelidir. Tüm bunlara uyulduğu taktirde 3-6 aya kadar köpeğin temel aşıları tamamlanır.

 

Yavru Labrador Bakımı 1

Yavru Labrador bakımı konusunda önemli olan bir diğer husus da, köpeğin yeterli erişkinliğe ulaşmadan kesinlikle yıkanmaması gerektiğidir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine veterinerinize danışarak edinebilirsiniz. Köpeğiniz eve ilk girdiği andan itibaren artık sizinle arasında geçen her şey onun karakterini ve size karşı tutumunu oluşturacaktır. Bu nedenle, gerekli tüm tedbirleri aldığınızdan ve yapılması gerekenlere uyduğunuzdan emin olmanız, sağlıklı bir dostluk ilişkisinin temeli olacaktır.

Yavru Labrador Bakımı Nasıl Yapılır ? 2.bölüm

Yavru Labrador bakımı için gerekli olan önemli temel bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir. Bu sayede köpeğinizin gelişim sürecinde hem sağlıklı hem de eğitimli bir Labrador olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenlere yeterince uyduğunuz taktirde köpeğinizle mutlu bir hayat geçirebilirsiniz.

Yavru Labrador Nasıl Beslenmelidir?

Yavru Labrador‘lar genel olarak kuru mama tüketebilme seviyesine doğumlarından yaklaşık 6-8 ay sonra erişirler. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mama seçimi olacaktır. Yavru köpekler genellikle sütle beslendikleri sürecin ardından kuru mamaya geçişte bazı zorluklar yaşarlar. Bu süreçte sizin bu konuya yeterince hakim olmanız, köpeğinizin gelişimini birebir etkileyecektir.

Yavru köpekler kesinlikle yetişkin köpek mamalarını tüketemezler. Bu süreçte veterinerinizden destek alarak köpeğinizin ne tür bir mamaya hazır olduğunu ve veterinerinizin marka tavsiyelerini alabilirsiniz. Daha sonra yapılması gereken şey ise köpeğinizi mamaya alıştırmak olacaktır. Bu süreçte ne olursa olsun artık süt ve süt ürünü olan hiçbir şeyi köpeğinize vermemelisiniz. Süt ve süt ürünleri sadece doğum sonrası zamanlarda köpek için sağlıklıdır. Özellikle de ilerleyen yaşlarda köpekler için süt peynir ve benzeri gıdalar oldukça zararlı olabilmektedir.

Öncelikle kendiliğinden alışması için, köpeğinizin önüne temiz bir mama kabı içerisine satın aldığınız yavru köpek mamasını koyun. Eğer köpeğiniz bu aşamada mamayı yemezse veya yiyemeze mamayı su ile ıslatmanız gerekecektir. Mama kesinlikle süt ile ıslatılmamalıdır.

Yavru Labrador Aşıları

Yavru Labrador‘ların, 6-8 haftalık oldukları andan itibaren ilk aşılarının yaptırılması gerekir. Yapılan ilk aşının ardından 21 gün sonra yeni aşılarının yapılması gerekir. Bu süreçte köpeğinizin kilosu da veteriner tarafından kontrol edilmelidir. Tüm bunlara uyulduğu taktirde 3-6 aya kadar köpeğin temel aşıları tamamlanır.

Yavru Labrador Bakımı

Yavru Labrador bakımı konusunda önemli olan bir diğer husus da, köpeğin yeterli erişkinliğe ulaşmadan kesinlikle yıkanmaması gerektiğidir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine veterinerinize danışarak edinebilirsiniz. Köpeğiniz eve ilk girdiği andan itibaren artık sizinle arasında geçen her şey onun karakterini ve size karşı tutumunu oluşturacaktır. Bu nedenle, gerekli tüm tedbirleri aldığınızdan ve yapılması gerekenlere uyduğunuzdan emin olmanız, sağlıklı bir dostluk ilişkisinin temeli olacaktır.

Labrador Bakımı Zor Mudur?

Labrador bakımı genel olarak bakıldığında diğer birçok köpek türünden nispeten daha kolay sayılabilir. Bazı köpek türleri, çeşitli sağlık sorunlarına yatkınlığı veya tüy bakımları nedeni ile bakımı zor köpekler arasında yer alırlar. Labrador ırkını bu ırklar arasında saymak pek doğru olmaz. Bununla beraber Labrador; her ne kadar bakımı kolay bir köpek ırkı olsa da, bakımını zorlaştıran bazı durumlar da mevcuttur.

Labrador Bakımı Zorulukları

Labrador‘ların bakımını biraz daha zor hale getiren sadece küçük birkaç olay söz konusudur. Bunlardan bir tanesi bu türün baskın bir ırk olmasıdır. Baskın ırkın ne gibi dezavantajlar oluşturabileceğine kısaca değinelim.

Baskın ırklar: yeterli ve düzenli eğitimin gerektiği şekilde sağlanmadığı taktirde üstünüzde baskınlık kurma eğilimi gösteren köpek türleridir. Bu durum düşünüldüğü kadar sorunlu bir durum değildir. Fakat dikkat edilmesinde fayda vardır. Dikkat edilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar yalnızca komut eğitimlerinde zorluk ve benzeri şeylerle sınırlı olacaktır.

Yapılması gereken şey ise liderlik ve temel komut eğitimi gibi önemli eğitimleri geciktirmeden başlatmaktır. Bu eğitimleri köpeğe verecek olan kişi eğer bu bilgiye henüz sahip değilse, köpeği sahiplenmeden öncesinde bu bilgileri edinmesi daha doğru olacaktır. Zira bu tarz eğitimler henüz siz köpekle evin kapısından ilk adımınızı attığınız anda dolaylı yoldan da olsa başlamış sayılacaktır. Tüm bunlara uyulduğu taktirde Labrador bakımı konusunda, baskınlık veya buna benzer herhangi bir zorluk kalmayacaktır.

Labrador Tüy Bakımı

Labrador‘lar genel itibariyle sık ve kısa tüylere sahiptirler. Taranma ihtiyacı diğer birçok türe kıyasla çok daha düşüktür. Yine de köpeğinizin sağlıklı bir tüy yapısına sahip olması için haftada en az bir kez tüylerinin taranması tavsiye edilir. Tüylerin orta sertlikte ve köpekler için üretilmiş tarama fırçalarından olmasına özen göstermelisiniz. Aksi taktirde köpeğinizin derisi bundan zarar görebilir. Özellikle de Labrador ırkının kısa tüylü bir ırk olduğu düşünülürse, tüy bakımı konusuna dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır.

Labrador Irkı İçin Beslenme  2020

Labrador ırkı kilo almaya yatkın bir ırktır ve bu da bu türün basit sayılabilecek bakım zorluklarından bir tanesidir. Bu durum, kısırlaştırma sürecine kadarki dönemde sıkıntı yaratmasa da, özellikle kısırlaştırma sonrasında beslenme programına, mama seçimine ve beslenme saatlerine özen gösterilmelidir.

Labrador Bakımı Ve Özellikleri Nelerdir?

Labrador; bakımı ve eğitimi oldukça kolay olan bir köpek ırkıdır. Bazı köpek ırkları gibi özel ürünler ve bakım türlerine ihtiyaç duymayan Labrador, ilk kez köpek sahiplenmek isteyen kişiler için de önerilebilecek bir türdür. Bakımı, apartman dairesinde gerekli ilgi ve vakitle kolayca gerçekleştirilebileceği gibi, bahçede köpek için ayrılmış özel bir alan içerisinde de bu koşulu sağlamak mümkündür. Tüy bakımından her ne kadar uzun tüylere sahip olan bir köpek türü olmasa da, soğuk kış günlerini dahi bahçedeki yeterli yalıtıma sahip kulübesinde rahatça geçirebilir. Labrador‘lar, büyük boy bir köpek ırkı olarak kabul edilirler ve yetişkin bir Labrador yaklaşık olarak 54-62 cm aralığında boya sahiptir. Ayrıca bu köpek türünün ortalama yaşam süresi ise 10-13 yıl civarındadır.

 

Satılık Labrador Özellikleri

Labrador, genel yapısı itibariyle birçok köpek türüne kıyasla, eğitime elverişliliği yüksek bir köpek ırkıdır. Gerek mesleki özel alanlarda, gerekse sadece gündelik basit komutlara karşı, bu köpek türü başarıyla eğitilebilir. Yüzmeye yatkın fiziksel yapıları ve doğuştan gelen yüzme içgüdüleri, onları çok iyi birer yüzücü yapmaktadır. Labrador’lar yüzmeyi oldukça sever ve yakala getir tarzı oyunlarda da oldukça başarılıdır.

Labrador‘lar, koruma köpeği olarak da bazı alanlarda tercih edilebilmektedir. Koruma ve bekçilik alanında kullanmak üzere bir Labrador satın almayı düşünüyorsanız, bunun için daha farklı bir eğitim ve yetiştirme yolu izleyebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz bu konuda eğitim alamamış birçok koruma köpeği ırkından çok daha başarılı bir şekilde bu görevini yerine getirecektir.

Labrador‘ların tüyleri kısa ve sıktır. Bu durum da onları, sık taranması gerekmeyen köpek türleri arasına sokar. Labrador cinsi köpeğinizi yaklaşık olarak haftada bir orta sertlikte ve sıklıkta bir fırça ile taramanız yeterli olacaktır.

Labrador Hastalıkları

Labrador‘ların, neredeyse diğer tüm köpek ırklarında da olduğu gibi, doğuştan yatkın oldukları hastalıklar vardır. Bu hastalıklar her köpekte görülür veya görülmez demek doğru olmayacaktır fakat araştırmalarda çıkarılan bazı sonuçlara göre Labrador‘ların doğuştan yatkın oldukları hastalıklardan en bilinenleri: Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy.

Labrador Bakımı Ve Beslenmesi

Labrador‘ların beslenme düzeni ve kuralları, ciddiye alınması gereken konular arasında yer alır. Bir Labrador, özellikle kısırlaştırma sonrasında sık sık veteriner gözetiminde olmalıdır ve beslenmesi ile ilgili konular veterineriniz tarafından takip altında tutulmalıdır. Labrador türü genellikle enerji seviyesi yüksek bir tür olmasıyla beraber, harcadığı enerjiye karşılık iştahları açıktır. Kilo problemlerinin kısırlaştırma sonrasında başlamasının temel sebeplerinden birisi de budur. Köpeğin gün içerisindeki hareketi ve egzersizinin azalmasına paralel olarak kilo artışı görülebilir. Bu tarz durumlarda köpek muhakkak gerekli istirahat süresi tamamlandıktan sonra yürüyüş ve egzersizlere teşvik edilmelidir. Tüm bunlara uyulduğu taktirde herhangi bir kilo problemi ile karşılaşma olasılığınız kalmayacaktır.

Labrador İçin Veteriner Kontrolleri

Her köpek için yapılması gerekli olan şeylerden bir tanesi de köpeğin aşıları dışında da veteriner kontrolüne götürülmesidir. Özellikle yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine geçiş sürecinde köpeğin mutlaka deri sağlığı, kilo kontrolü gibi konularda kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda köpeğinizde normal dışı iştahsızlık veya daha iştahlı olma gibi durumlar gözlemlediğinizde de kontrolleri aksatmamanız gerekmektedir.

Labrador Ne İle Beslenmelidir?

Labrador ırkı köpekler için özel olarak üretilen bazı köpek mamaları mevcuttur. Bütçenizin durumuna göre mama seçiminizi bu mama türlerinden yana kullanabilirsiniz. Fakat bu mecburiyet gerektiren bir durum olmadığı gibi, köpeğiniz için kaliteli olduğunu bildiğiniz herhangi bir köpek mamasından da çok farklı olmayacaktır. Eğer köpeğiniz henüz yavruluk döneminde ise yetişkin köpekler için üretilen mamalar yerine yavru mamalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bu durum köpeğinizin bu mamaları çiğneyememesine veya dişlerinin yamuk gelişmesine sebep olacaktır.

Labrador cinsi köpekler için ilave gıda olarak köpek konservelerini kullanabilirsiniz. Bunu gerek kuru mamayla karıştırarak, gerekse sade halde köpeğinize vermenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Labrador’lara ev yemeği verilmesi genellikle önerilen bir durum değildir fakat zaman zaman kasaptan kemik ve benzeri parçalar edinip, bunları haşlayarak köpeğinize verebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise köpeğinize asla çiğ et ve kemik parçalarını vermemeniz gerektiğidir. Bu durum, onun hem hırçın, hem de sağlıksız olmasına sebep olacağı için kesinlikle önerilmez.

Tüm satılık Labrador illeri

Labrador Adana  Labrador Adıyaman  Labrador Afyonkarahisar  Labrador Ağrı  Labrador Aksaray  Labrador Amasya  Labrador Ankara  Labrador Antalya  Labrador Ardahan  Labrador Artvin  Labrador Aydın  Labrador Balıkesir  Labrador Bartın  Labrador Batman  Labrador Bayburt  Labrador Bilecik Labrador Bingöl  Labrador Bitlis  Labrador Bolu  Labrador Burdur  Labrador Bursa  Labrador Çanakkale Labrador Çankırı  Labrador Çorum  Labrador Denizli  Labrador Diyarbakır  Labrador Düzce  Labrador Edirne  Labrador Elazığ  Labrador Erzincan  Labrador Erzurum  Labrador Eskişehir  Labrador Gaziantep Labrador Giresun  Labrador Gümüşhane  Labrador Hakkari  Labrador Hatay  Labrador Iğdır  Labrador Isparta  Labrador İstanbul  Labrador İzmir  Labrador Kahramanmaraş  Labrador Karabük  Labrador Karaman  Labrador Kars  Labrador Kastamonu  Labrador Kayseri  Labrador Kırıkkale  Labrador Kırklareli  Labrador Kırşehir  Labrador Kilis  Labrador Kocaeli  Labrador Konya  Labrador Kütahya Labrador Malatya  Labrador Manisa  Labrador Mardin  Labrador Mersin  Labrador Muğla  Labrador Muş  Labrador Nevşehir  Labrador Niğde  Labrador Ordu  Labrador Osmaniye  Labrador Rize  Labrador Sakarya  Labrador Samsun  Labrador Siirt  Labrador Sinop  Labrador Sivas  Labrador Şırnak Labrador Tekirdağ  Labrador Tokat  Labrador Trabzon  Labrador Tunceli  Labrador Şanlıurfa Labrador Uşak  Labrador Van  Labrador Yalova  Labrador Yozgat  Labrador Zonguldak