• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon

Cane corso Normpet Tel.0532.1733518

CANE CORSA  HOBY ÜRETİM ÇİFTLİĞ

© 2023 by caneCorso Almankurdu Alman ÇobanKöpeği  Labrador Kangal Normet.com

Türkiyenin her yerine elde yavru teslim ediyoruz

Adana  Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir  Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye RizeSakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa UşakVan  Yalova Yozgat Zonguldak

Cane Corso

Cane Corso, İtalyan Mastiff olarak da bilinen İtalya’nın güneyinde ortaya çıkmış safkan bir köpek ırkıdır. Laboratuvarda geliştirilmiş yapay bir ırk değildir. Bir alt ismi, ”koruma köpeği” anlamına gelen Latince bir ifadeden gelmektedir. Kaslı ve heybetli bir gövdeye sahip olan bu ırk, diğer köpeklerle çok da iyi anlaşamaz. Fakat aile bireyleriyle ve de özellikle çocuklarla iletişimi ve uyumu yüksektir. Buna rağmen yabancılara karşı çoğu zaman mesafeli duruş sergiler. Koruma iç güdüsü onun için her şeyden önce gelir. Bu nedenle genellikle bekçilik görevinde çok başarılılardır. Aynı zamanda bu ırka Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde K9 eğitimi verilmiştir. 

Irk Özellikleri

Cane Corso’lar diğer köpeklerle geçinme konusunda pek iyi değildir, fakat bu durum eğitimle düzeltilebilir. Egzersiz gereksinimi kendi boyutundaki diğer ırklara göre düşüktür. Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Kolay eğitilebilir ve zeki bir köpektir. Koruma içgüdüsü çok yüksektir. Çocuklarla çok iyi anlaşır, fakat hırpalanmamaması gerektiği çocuklara öğretilmelidir. Yabancılara karşı mesafelidir ve uzak durmayı tercih eder. Bu özellik, verilen eğitime göre değişkenlik göstermektedir. Ruh halleri çabucak değişmez ve kolay heyecanlanmazlar.

Fiziksel Özellikleri

Cane Corso, fiziksel anlamda iri ve çevik gözükür. Boyut sınıflandırılmasına göre orta büyüklükte bir köpektir, fakat gövdeleri oldukça iridir. Dişilerinin boyları, 60-65 cm’ye ulaşabilirken erkekleri, 65-70 cm’ye kadar ulaşabilir. Kiloları genel olarak 40-50 kilo civarındadır. Kaslı vücudu ile her daim tetikte gözükür. Kısa, sert ve sık olan tüyleri genellikle siyah olmakla beraber koyu renkte olur. Kalın bir deriye sahiptirler. Son derece dayanıklı ve güçlü gözükür. Genellikle tercih edilme sebepleri bu güçlü ve çevik yapılarıdır.

 

Cane Corso Eğitimi

Cane Corso ırkının eğitimine, küçük yaşta başlanmalıdır. Küçük yaşta eğitilmemiş olan Cane Corso’ların sahipleriyle arasında itaat problemleri oluşur. İtaat eğitimi almazsa saldırgan tavırlar sergileyebilir. Ancak bu ırkın eğitimi oldukça kolaydır. Son derece zeki ve kolay öğrenen bir ırktır. Sosyal açıdan yavruluk dönemlerinden itibaren diğer köpeklerle aynı ortamlara girmesi sağlanmalıdır. Bu sosyalleşme köpeğin, diğer köpeklerle iletişim kurma becerisini arttırır. Cane Corso için bu oldukça önemlidir çünkü sosyallik becerisi doğuştan gelmez. Bu sebeple daha önce hiç köpek sahiplenmemiş bireyler için tavsiye edilen bir köpek türü değildir.

 

Evde Cane Corso Beslemek

Görünüş itibarı ile her ne kadar evde beslemek için uygun gözükmeseler de, bu ırkın egzersiz ihtiyacı benzer boyutlardaki birçok köpek ırkından çok daha azdır. Gün içinde çok hareketli değillerdir ve uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar. Tüy yapısı bakımından çok sık taranmaları gerekmez, haftada bir taranmaları onlar için yeterlidir. Doğru eğitildiklerinde harika bir ev köpeğine dönüşürler. Aile bireylerine ve ona karşı doğru yaklaşım sergileyen herkese karşı oldukça naziktir. Genelde ev ortamında gereksiz yere havlamaktan kaçınırlar.

 

Bekçilik Yönüyle Cane Corso

Bu köpek ırkı itaat konusunda başarılı olduğu gibi, bekçilik görevinde de oldukça başarılıdır. Birçok kaynakta koruma konusunda, dünyadaki en iyi köpek ırkı olduğu yazmaktadır. Koruma ve sahiplenme içgüdüsünün oldukça yüksek olması ve yabancılara karşı seviyeli yaklaşımı bu türü çok iyi bir koruma köpeği yapmaktadır. Bu ırkın ataları, İtalya’nın eski dönemlerinde savaş köpeği olarak savunmada kullanılmışlardır. O dönemde savaşta veya avlanmada kullanılan bu köpekler polis köpeği eğitimine benzer bir eğitimden geçirilmiştir. Eğer bekçi köpeği olarak kullanılıyorlarsa, yabancılara karşı tepki olarak havlamaları normaldir. Bu, ona verilen eğitime bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir durumdur.

  • facbook
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now