Orijinal safkan kangal kepeği ve yavruları arıyosanız doğru adres burası. seteimiz gezin orijinal kangal köpeklerimizi inceleyiniz. 05321733518

orjinal-kangal.JPG
orjinal-kangal-disi.JPG
orjinal-kangal-melek.JPG

Yavru Kangal Bakımı

Yavru bir Kangal, ilk 2 ay annesi ve kardeşleri ile bir arada kalmalıdır. Böylece ırk özellikleri ve davranışları ile, tam olarak bir Kangal köpeği olmayı başarabilir. Bu dönemde anne sütü ile beslenmesi ve aynı zamanda da kardeşleri ile oyun oynaması onun kas ve iskelet gelişimini olumlu yönde etkiler.

Yavru, 8. haftadan sonra (2 aylıkken), aileden ayrılıp yeni bir yuvaya gitmek için fiziksel ve zihinsel yönden hazır hale gelir. İlk iki aydan önceki süreçte anne ve kardeşlerinden ayrılan yavru köpek; köpeksel davranış bilinci kazanamaz ve yetişkinlik döneminde özgüvenden yoksun bir köpek olma ihtimali de yüksektir. Bu nedenle köpek sahiplenmek isteyenler en az 2 aylık bir yavru sahiplenmeye dikkat etmelidirler.

Yavru Kangal Nasıl Beslenmeli?

Yavru Kangal, doğduktan sonra ilk ay sadece anne sütü ile beslenir. Sonrasında ise yavaş yavaş ek gıda takviyesi yapılmaya başlanır. 2 aylık bir Kangal yavrusu, diğer köpek ırklarında da olduğu gibi yavru maması ile beslenmelidir. Bunun yanında ek gıda kaynakları da gelişiminde önemli rol oynar. Ek gıda takviyesi; et sulu pirinç lapası, haşlanmış yumurta, haşlanmış parçalı artık et ya da kıyma gibi yumuşak besinler yoluyla yapılmalıdır. Bu süreç altı ila yedi aya kadar sürmektedir. Daha sonraki dönemde ise kuru mama ve kuru gıdalara geçiş yapılabilir.

Yavru Kangal Eğitimi Ve Yaşam Alanı

Yavru bir Kangal‘ın eğitimi için ilk 4 ay oldukça önem taşır. Bu 4 ayda her şeyi merak eder ve tanımaya çalışır. Aynı zamanda itaat eğitiminin temellerinin bu zaman aralığında atılması oldukça önemlidir. Köpeğinizin yetişkinlik döneminde evine ve size sadık bir köpek olarak yetişmesi için en önemli koşul, bulunduğu ortamı sevmesi ve benimsemesi gerektiğidir. Yeni bir yuvaya ve aileye kavuşan yavru Kangal için, daha önceden temiz ve köpek için elverişli bir ortam hazırlanabilir. Kangal köpekleri yavruyken oyun oynamayı çok severler. Kardeşlerinden yeni ayrıldığı için küçük bir oyuncak veya top onu oldukça mutlu edecektir. İlk 6 aylık süreçte basit emir cümlelerinin öğretilmesi gerekir. Ayrıca kısa ve anlaşılır bir isim belirleyerek ona sürekli bu isimle seslenmeniz, iletişimsel eğitim açısından çok önemli bir husustur.