Labrador Köpeğini tanıyalım

 

 

 

Labrador dünya üzerindeki malum en yaygın beslenen en çok tercih edilen ırklardan bir tanesi. İngiltere orijinden bir köpek bildiğimiz gibi Labrador Retriever.

Avını alıp getirme anlamına gelen bir kelime.

Av köpeğidir Aslında evlerimize girmeden önce yıllarca av köpeği ile av köpekleri ile insanlara hizmet etmiş ayaklarının patilerinin parmaklarını arası perdeli en iyi yüzücü köpeklerden bir tanesidir.

Zaten daha çok su avında da kullanılmış .

Avcılar bir ördek vurduklarında suya düştüğünde Labrador Retriever giderek zarar vermeden alıp suyun içinde yüzerek alıp sahibine getiren köpekdir.

 Labradorların kullanım şekli tabii yıllar geçip zekası eğitilebilir olması ön plana Çıkınca da evlerimize girdi ve dünyanın en yaygın en çok beslenen köpek oldu.

 

Labradorlar ortalama 30 35 kilo ve ortalama 60 63 santim omuz yüksekliği ne sahip.

Renkleri  bir krem rengi var.

Biz siyah rengi var bir de çukalata rengi var bir de en son zamanlarda belki herkesin daha bilmediği yeni türetilen bizim mavi diye tabir ettiğimiz griye yakın yeni bir rengi daha çıktı Avrupa'da ama rengi siyah ve krem dir siyah dan sonra krem Amerika başkanının köpeği olarak meşhur oldu ve Çukalata rengini dünya o şekilde tanıdı sonradan türetilen Rengi mavi ise artık çeşitli eşleşmeler ile ortaya çıkan anatomide mavi de bazen bozuklukları olabilir .

 

Labrador Sosyal alanlarda diğer köpeklerle diğer hayvanlarla ilişkisi daha iyidir saldırgan bir tarafı olmadığı için karakter olarak iyi huylu sosyal bir köpek olduğu için de diğer köpeklerle diğer hayvanlarla arasında genel olarak bir sorun yoktur.

 

Labrador Çocuklarla arası mükemmel Hatta birçok literatürde çocuk bakıcısı olarak geçen bir köpek sosyal zekası eğitilebilirliği mükemmel.

Bunların sonucu olarak da tam bir çocuk bakıcısı tam bir aile köpeği ortaya çıkıyor 

Çocuğunuzu yanında rahatlıkla emanet edip evden gidebilirsiniz hiçbir şekilde Gözünüz arkada kalmasın.

 

 

Rehper Labrador Nedir ?

 

Aslında rehber köpek tanıma köpeklerin üzerindeki en büyük sorumluluk olarak düşünebiliriz yani burada doğru şekilde eğitilmiş doğru özelliklere sahip bir köpeğe bir insanın hayatını teslim ediyorsunuz.

 Bu köpeklere verilen en büyük sorumluluktur. 

Ailenizin içine alıp da ailemizin içine sokmaktan daha öte bir şey.

Insan var Normal günlük hayatını idame ettiremiyor tek başına ve sorunlarından dolayı ve siz diyorsunuz ki bu köpek Sana bunlar da yardımcı olacak.Bir anlamda insan hayatını teslim etmek gibi bir şey dolayısıyla çok önemli bir konu aslına bakarsanız çok üstünde durulması gereken bir konu.

Türkiye'de çok fazla uygulanmadığı için çok da bilinmeyen ama dünyada en önemli konulardan biridir özürlü vatandaşlara adına 

 

 

Peki koruma özelliği var mıdır?

 

Labrador  aslına bakarsanız bazı literatürler de alarm köpeği olarak geçer şimdi biz koruma özelliğini iki ayırırız .

1. havlayıp haber vermesi 

2. korumakla yükümlü olduğu alana giren birisi olursa buna saldırıp etkisiz hale getirmesi.

 

Labrador bir koruma köpeği değildir ama bir alarm köpeğidir ve yabancı gördüğü zaman havlayarak tepkisini gösteriyor yani sahiplerine haber verir korumanın bir anlamda bir aşamasını yapıyor diye düşünebiliriz ama bulunduğu alana eve bahçeye birisi girdiğimde saldırsın Isırsın gibi konular zaten düşünülemez bu kadar sosyal köpekden de beklenemez.

 

 

Daha fazla bilgi için norpet yavru köpek çiftliği  çanakkale  0532.1733518