Köpek üretimi hakkında bilgiler

 

Köpek üretimi sandığınız gibi veya dışarıdan duyduğunuz gibi çok kolay bir iş değildir. Oldukça meşakkatli zor gece-gündüz uğraş gerektiren risk barındıran maliyetli çok çok zor bir iştir .

 

Neden ?

 

Her şeyden önce köpek üretimi yapmak için yeterli alana ihtiyacımız var. Şöyleki; Bir yetişkin Köpeğiniz için en az 5x5 metre çapında yani 20 25 metrekare civarında bir kafese ihtiyacınız var.Aynı zamanda köpeğinize gezinti alanı dediğimiz serbest dolaşabileceği hoplayıp koşabileceği enerjisini atabileceği bir alana da İhtiyacınız var.

 

Bunun dışında sağlıklı ve temiz bir ortam yaratmalısınız. Yani kafesleri kurmadan önce beton atmanız gerekir.Bu betonun altina gider koydurmaniz gerekir ki temizlerken kolaylik olsun.Bu giderin ya bir fositliğe yada varsa pis su giderine baglanmalidir.

 

Paslanmaz malzemeden yapılmış olmasını önerdiğim mama ve su kapları büyük önem taşımakta.

 

Ayrıca iyi bir izolasyona sahip su ve soğuk almayacak şekilde yapılmış bir kulübe olmalidir.

 

 

Bunları alt alta topladığımızda farkedeceksiniz ki oldukça ciddi bir maliyet getirmektedir.

 

Bunun yanı sıra tabii ki her Köpeğin sağlık muayenelerine periyodik bakımları na vitaminlerine mamasına dikkat edilmeli.

Yetişkin bir köpek Günde en az 1 kilogram Kuru mama tükettiğini göz önünde bulundurursanız ve orta kalitede bir mama tercih ettiğinizde bunun en az 12 kilogramlık paketi 150 ile 250 TL arasında değiştiğini hesaplamalisiniz.

 

Bunların hepsini sağladıktan sonra çok kaliteli damızlık dişi ve damızlık erkek köpekleriniz olması gerekir. Bu tür köpekleri bulmak oldukça zordur. Çünkü her köpekten damızlık olmaz ya da şöyle söyleyip 50 tane Doğan yavrudan Belki 1 tane damızlık kalitesinde kullanabileceğiniz bir köpek çıkar. Yani damızlık köpekleri elde etmek veya bulmak ne kadar zor olduğunu buradan anlayabilirsiniz

 

Tabii sadece damızlık köpek ile işiniz bitmiyor onun çiftleştirmesi, çiftleştirme yöntemleri, çiftleştirme zamanı hepsi tam uyum içerisinde olmadığında yine istediğiniz sonuçlara ulaşmanız mümkün olmayacaktır .Çünkü yanlış çiftleştirmeler zamansız çiftleştirmeler ya kızan döneminin tohumlamadan boş geçmesine veya Doğan yavruların kalitesinin çok düşük olmasına veya sağlıksız yavru doğmasına neden olabilir.

Bu yüzden gerçekten tecrübe gerektiren birikim gerektiren bir konudur.

 

Dışarıdan bakıldığında sanki elinizde Bir dişi bir de erkek köpeğiniz var ise çiftleştirme dışında herhangi bir sorun olmadan hemen 2 ay sonra yavrularını doğduğunu düşünebilirsiniz. Ancak işin içine girildiğinde bunun hiç de böyle olmadığını çok çok fazla düşünemediğiniz aklınızın ucundan dahi geçmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Damızlık kalitesinde bir köpeğin ırkına göre maliyeti değişse de şu anki Türkiye piyasasında Örneğin bir kangal damızlık köpeğinin maliyeti 10.000 liraya ile 100.000 TL arasında değişmektedir.Fiyatı belirleyen ise tamamen köpeğinin kalitesidir. Yani anatomik özellikleri 40 standartlarına uyumluluğu sağlığı dibi konular bu fiyatı belirler.

Tabii alacağınız damızlık köpeğin yarışmalarda şampiyonluk dereceleri yani şampiyonluk var ise fiyatı buna göre de daha da artacaktır

 

Tabii bu paraları harcayıp çok kaliteli bir köpek çok kaliteli bir damızlık köpek satın alsanız dahi bu köpekten %100 istediğiniz verimi alıp alamayacağınız yine garanti değildir. Bu da yine köpeğin sağlık durumuna soyuna gibi özelliklere bağlı bir durumdur. Bu yüzden canlı üretim yapmak oldukça riskli bir iştir.

 

Hadi diyelim aldığınız damızlık köpekleriniz muhteşem bir kalitede çıktı ver herhangi bir sorunu yok ve çiftleşir-diniz buradan doğacak yavrularım sağlığı ve yaşayıp yaşayamayacaklarını yine ayrı bir risktir.Çünkü doğan yavruların bir kısmı doğumda veya doğumdan kısa bir süre sonra veya 30 gün sonra ve hatta 60 güne kadar yani 2. Aşısı yapılana kadarki süreç içerisinde ölebilirler. Bu da tabii ki ayrı bir risktir. Hiçbir zaman doğan bütün yavruların yaşayacağı doğan bütün yavrularının sağlıklı olacağı ve doğan bütün yavruların istediğiniz özellikleri taşıyacak konusunda hiçbir garantiniz yoktur.

 

Bu da bu işin zorluklarını daha da arttırmaktadır.

 

Hadi diyelim yavrularımız hepsi 10 numara çıktı ,herhangi bir sağlık sorunları da yok .Ancak dışarıdan gelen herhangi bir şahıs veya herhangi bir bakteri herhangi bir virüs çiftliğimizde bulunan tüm yavrularının enfeksiyon kapmasına neden olabilir ve Siz bütün yavrularımızı çok kısa bir sürede kaybedebilirsiniz.

 

Yani gördüğünüz gibi riskleri saymakla bitmeyen meşakkatli maliyetli zor bir işten bahsediyoruz. Ama bir o kadar da hayvan Sevenler İçin köpek Sevenler İçin çok çok keyifli, zevk veren, haz veren ,Mutluluk veren bir uğraştır köpeklerle uğraşmak.

 

Biz bu işi aşkla yapıyoruz zarar ile kar ile ilgilenmekten daha ziyade iyi ve kaliteli üretim yapmak önceliğimizdir.Köpeklerimiz mutlu ve sağlıklıysa biz işimizi yaptık diyoruz.

 

normpet köpek çiftliği. Çanakkale 0532.1733518 www.normpet.com