KANGAL

Kangal

Kangal; Anadolu’da, özellikle de Sivas ve çevresinde yetiştirilen iri bir köpek ırkıdır. Daha çok çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Yerli köpek türlerimiz arasındadır. Kökenlerinin Orta Asya’ya kadar dayandığı düşünülmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden de yola çıkarak çok eski bir tür olduğu anlaşılmaktadır. Ancak dünyada ayrı bir ırk olarak kabul edilmesi, henüz çok yenidir. Kangal ırkı, bir başka ırk olan Anadolu Çoban Köpeği ve Aksaray Malaklısı (Malaklı Mastif) ile karıştırılmaktadır. Oysa bu ırklar, ortak köklerden gelseler de birbirlerinden ayrı türlerdir.

Irk Özellikleri

Kangal ırkı, iyi bir çoban köpeği olmasının yanı sıra bekçilik görevinde daha başarılıdır. Kangal ırkının en belirgin özelliği aşırı korumacı oluşudur. Sahibine veya ailesine karşı aşırı bağlıdır ve onları korumak için hayatını bile riske atabilir. Bunun yanında Kangal‘lar çok güçlüdür ve iyi dövüşürler. Genelde onun bu yönü; diğer köpek ırklarıyla değil, yabani kurtlarla ve yaban ayılarıyla kıyaslanmaktadır. Bununla beraber Kangal, yabani kurtları sürüye yaklaştırmaması ile de ünlüdür. Bu ırk, tehlike anında çok atiktir ve çok hızlı koşabilir. Aynı zamanda zeka seviyeleri ortalamanın üstündedir ve duygusal olarak hassas bir ırktır.

Fiziksel Özellikleri

Kangal, fiziksel olarak iri bir köpektir. Görünüş açısından, Türk Mastif’i olarak da adlandırılan Malaklı Mastif ve Anadolu Çoban Köpeği ile renk ve boyut açısından benzerlikler taşır. İri bir çeneye ve büyük dişlere sahiptir. Göz ve burun kenarları, bir maskeyi andıran siyah tüylerle kaplıdır. Tüyleri orta uzunlukta, sert ve düzdür. Vücut rengi; kirli beyaz ve açık sarının yanı sıra çoğunlukla boz ya da gri renk olabilmektedir. Erkeklerinin boyları, 70-85 cm aralığındayken; dişileri, ortalama 60-75 cm boylarındadır. Ağırlıkları, 40-70 kg aralığında değişebilmektedir. Görünüş itibari ile sağlam yapılı, kaslı ve iri bir köpek türüdür.

Kangal Eğitimi

Kangal ırkı, itaat eğitimi konusunda ortalama zekaya sahip diğer köpek ırklarından bir kademe daha üstte yer alır. Komutları anlayabilme ve uygulayabilme yetenekleri yeterince iyidir. Bu ırkı eğitmek için ayrılan süreyi çok uzun tutmamak gerekir. Bu onu sıkabilir ve nadiren agresif bir yapıya sokabilir. Çoban köpeği olarak görevlendirilecekse, eğitime ihtiyaç duymaz. Sürüyü koruma görevi onun için içgüdüseldir. Fakat yavruluk döneminden itibaren, sürüyle içli dışlı yetiştirilmelidir. Kangal‘lar, birçok göreve göre ayrı eğitimlere tabii tutulur. Bekçilik, keşif, devriye gibi farklı görevler için verilen eğitimler öncesi, köpeğin temel olarak itaat eğitimi almış olması gerekmektedir.

Kangal Bakımı

Kangal, bakım açısından çok zahmet gerektirmeyen bir türdür. Tüylerinin haftada bir fırçalanması yeterlidir. İri ve hareketli bir ırk olmasından dolayı, çok fazla su tüketirler. Bu nedenle su kabı geniş olmalıdır ve temiz tutulmalıdır. Mizaçları gereği ev içerisinde beslenmemesi gerekmektedir. Mutlaka bahçede bakım gerektirir.

Kangal Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Yavru bir Kangal sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Öncelikle köpek hangi amaç için alınacaksa, anne ve babasının da tam olarak o amaç için yetiştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin bekçilik görevi için sahipleneceğiniz bir Kangal‘ın soy geçmişinde, bekçilik görevi ne kadar başarılı gerçekleştirildiyse, sahipleneceğiniz yavru Kangal‘ın da bekçilik alandaki başarısı soyuyla doğru orantıda olacaktır.

Sahiplenme öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir detay daha vardır. Sahiplenilecek Kangal yavrusunun, doğumunun ardından iki ay boyunca anne sütü ile beslenmiş olması gerekir. Aksi taktirde kemik gelişimi zayıf olacaktır. Bu durum da, köpeğin koruma alanındaki başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.