Karakırcıl Kangal

      05321733518

Kara Siyah Kangal Yavru

Bilgi için

0532.1733518

Siyah kangal yavru detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kara kırçıl kangalın başlıca özelliklerinden bir tanesi ilk önce görüntüsü gelir kara kırçıllara sahiptir genelde çok koyudur gözleri badem rengidir safkan Kangal dır ancak renkleri ve karakteri biraz farklıdır karakteri biraz daha sert daha korumacı alan korumayı çok sever genel itibariyle sert bir koruma köpeğidir

ve daha nadir bulunur.

 

KANGAL KÖPEĞİ ÖZELLİĞİ

 

Kangal köpekleri dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir.
Hatta Afrika'nın bazı yerlerine hayvan sürülerini sırtlanlardan çıtalardan ve diğer yırtıcılardan korunmak için kangallar kullanılır
Zamanında Çin'e ihraç edilen kangallar dan yemek yapıldı öğrenilince plansız ilaçların önüne geçilmiştir.

Yılda 2 defa çiftleşen ve gebelik suresinin 58 ile 63 gün olduğu dişi Kangal köpekleri bir doğumda bir iki veya üç Ondan sonraki doğumlarda ise 10 yavruya kadar doğurabilmektedir.

Kangal köpeklerinin kafaları büyük alın geniş dişler uzun çene kalın ve kaslıdır
Kangalların gözleri genellikle kahverengi olur ve suratlarında siyahımsı bir maskesi vardır.

Erkek kangalların boyları 70 85 santim ve kiloları 45 70 kilo civarındadır.

Dişi kangallar ise boyları 60 75 santim ve kiloları 40 60 kilo civarındadır

Doğası gereği haber eli olan kangalların göğüs genişlikleri 30 santime kadar çıkabilir

Vücut ısıları 38-39 derece olan kangallar 1 dakikada En az 10 en çok 40 kez solunum yaparlar ve nabızları en az 70 en çok 130 defa atar

Kangallar 3 aylık iken eğitime başlayan bilen kangal köpeklerinin vücut gelişimleri ortalama 15 ay sürer.

Kangal köpekleri sahipleri ile aralarında güçlü Bağlar kurdukları için eğitim esnasında asla Sert davranılmamalıdır

Kangal köpeklerinin Türklere son derece sık tüylü olduğu için haftada en az bir kez sert kıllı bir fırça ile taranması iyi olur.

Kangallar kurtboğan bilme özelliğine sahip olan istisnai köpek türlerindendir Bu yüzden çoğunlukla çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak nitelendirilir iller

Kangal köpekleri sahiplerine çok önem verdiklerinden dolayı hiç çekinmeden bir Kurda bir domuza Hatta bir ayıya ve diğer yırtıcılara karşı savunma yapabilecek kadar cesur ve sadık köpeklerdir.

Apartman hayatına elverişli olmayan kangallar geniş arazi köpekleridir ve ömürleri ortalama 10 yıl kadardır

11 Temmuz 2003'te düzenlenen 1 uluslararası Kangal köpeği sempozyumunda sonuç bildirisinde kangalların büyük Türk göçleri sırasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen özel bir ırk oldukları tescillenmiştir

About Kangal Dog clolitis kanlı ishal erkek kangal köpekleri Kangal Dog kangal fiyatları Kangal Irk Özellikleri kangal köpek Kangal Köpekleri kangal köpek satılık kangal köpeği Kangal Yavru Bakımı Kangal Yavruları kangal yavruları fotoğrafları Kangal Yavruları Resimleri kangal yavruları satılık kangal yavrusu fiyatları kangal yavrusu nasıl bakılır kangal ırkları kif köpek hastalıkları ishal Köpeklerde Hastalık ve Tedavileri köpek ırkları köpek ırkları federasyonu köpek ırkları yarışması parazitik ishal protozoal ishal safkan sivas kangal köpeği sahibinden kangal sahibinden satılık kangal Satılık Kangal satılık kangal fiyatları satılık kangal köpeği yavruları Satılık Kangal Yavruları satılık kangal yavrusu sivas kangal Sivas Kangal Hakkında sivas kangal köpekleri sivas kangal yavruları sivas kangal yavrusu Sivas Kangal Üretim Çiftliği sivas kangal çiftiği sivas kangal çiftlikleri sivastan satılık kangal Turkis Kangal Dog yavru karakırcıl kangal fiyatları

Kararkırcıl Yavru Kangal Bakımı

Yavru bir karakırcıl Kangal, ilk 2 ay annesi ve kardeşleri ile bir arada kalmalıdır. Böylece ırk özellikleri ve davranışları ile, tam olarak bir Kangal köpeği olmayı başarabilir. Bu dönemde anne sütü ile beslenmesi ve aynı zamanda da kardeşleri ile oyun oynaması onun kas ve iskelet gelişimini olumlu yönde etkiler.

Yavru, 8. haftadan sonra (2 aylıkken), aileden ayrılıp yeni bir yuvaya gitmek için fiziksel ve zihinsel yönden hazır hale gelir. İlk iki aydan önceki süreçte anne ve kardeşlerinden ayrılan yavru köpek; köpeksel davranış bilinci kazanamaz ve yetişkinlik döneminde özgüvenden yoksun bir köpek olma ihtimali de yüksektir. Bu nedenle köpek sahiplenmek isteyenler en az 2 aylık bir yavru sahiplenmeye dikkat etmelidirler.

Karakırcıl Yavru Kangal Nasıl Beslenmeli?

Yavru Karakırcıl Kangal, doğduktan sonra ilk ay sadece anne sütü ile beslenir. Sonrasında ise yavaş yavaş ek gıda takviyesi yapılmaya başlanır. 2 aylık bir Kangal yavrusu, diğer köpek ırklarında da olduğu gibi yavru maması ile beslenmelidir. Bunun yanında ek gıda kaynakları da gelişiminde önemli rol oynar. Ek gıda takviyesi; et sulu pirinç lapası, haşlanmış yumurta, haşlanmış parçalı artık et ya da kıyma gibi yumuşak besinler yoluyla yapılmalıdır. Bu süreç altı ila yedi aya kadar sürmektedir. Daha sonraki dönemde ise kuru mama ve kuru gıdalara geçiş yapılabilir.

Karakırcıl Kangal Eğitimi Ve Yaşam Alanı

Yavru bir karakırcıl Kangal‘ın eğitimi için ilk 4 ay oldukça önem taşır. Bu 4 ayda her şeyi merak eder ve tanımaya çalışır. Aynı zamanda itaat eğitiminin temellerinin bu zaman aralığında atılması oldukça önemlidir. Köpeğinizin yetişkinlik döneminde evine ve size sadık bir köpek olarak yetişmesi için en önemli koşul, bulunduğu ortamı sevmesi ve benimsemesi gerektiğidir. Yeni bir yuvaya ve aileye kavuşan yavru Karakırcıl Kangal için, daha önceden temiz ve köpek için elverişli bir ortam hazırlanabilir. Kangal köpekleri yavruyken oyun oynamayı çok severler. Kardeşlerinden yeni ayrıldığı için küçük bir oyuncak veya top onu oldukça mutlu edecektir.İlk 6 aylık süreçte basit emir cümlelerinin öğretilmesi gerekir. Ayrıca kısa ve anlaşılır bir isim belirleyerek ona sürekli bu isimle seslenmeniz, iletişimsel eğitim açısından çok önemli bir husustur.

karakırcıl Kangal Tüy Bakımı ve Özellikleri

Kangal köpeğinin, açık sarı ve krem renk skalasında kürkü ve orta uzunlukta tüy yapısı vardır. Diğer ırklara göre daha sert ve sık tüyleriyle, kışın soğuk havalara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Daha çok İç Anadolu Bölgesi’nde yaygın bir ırk olması ve Sivas ve çevresinin, ırkın ortaya çıkış noktası olmasının temel nedeni de budur. Sert iklim koşullarına uygun olarak değişime uğramış ve uzun süredir sürmekte olan görünümüne ulaşmıştır. Aynı zamanda kışları kürkleri daha uzun ve gürdür.

Karakırcıl Kangal Tüy Bakımı

Kangal köpeği çok fazla tüy bakımı gerektirmeyen türler arasındadır. Haftada bir kez köpeğinizin tüylerini taramanız, kopan tüyleri ondan uzaklaştıracak ve daha rahat olmasını sağlayacaktır. Tarama sırasında kopan tüyler, tarama işleminden sonra köpeğin üzerinden alınmalıdır. Özellikle kış mevsimi sonunda ve yaz aylarında tımar edilmelidirler. Böylece yaz sıcakları onları mümkün olduğunca az rahatsız eder.

Tüy ve Deri Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Karakırcıl Kangal‘ların çok sık yıkanmaları gerekmez. Çünkü Kangal köpeği ve diğer köpek ırkları, çok sık yıkandıklarında deri yapıları ve deri altı yağ dengeleri bozulmaya uğrar. Ayrıca köpeğin çok sık yıkanması sonucu, üst deri tabakası kuruyarak koruyuculuğunu kaybeder ve köpeği hastalıklara ve soğuğa karşı korumasız bırakır. Bu da köpeğin bağışıklık sisteminin bozulmasına ve sık hastalanmasına yol açar.Yaz aylarında en fazla ayda 1 kez yıkanmaları yeterlidir. Yıkama işlemi sırasında, köpeğin kulaklarına su kaçırmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca ilk olarak vücudu ıslatılıp yıkanmalı, her şey bittikten sonra kafası ıslatılarak nazikçe yıkanmalıdır. Şampuan ya da sabun köpüğünün köpeğin burnuna, gözüne ve kulak içine temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Köpeğin tüy sağlığı ve deri hastalıklarına yakalanmaması açısından, köpeği sık sık yıkamaktan daha önemlisi, bulunduğu ortamın temiz tutulmasıdır. Yattığı yer, yemek yediği kap ve içtiği su temiz tutulduğu taktirde, dostunuz Kangal her daim sağlıklı kalacaktır. Ayrıca iç ve dış parazitlerinin düzenli olarak takip edilmesi de önem taşır.

Evde Karakırcıl Kangal Bakımı

Kangal köpekleri yapı itibarı ile iri ve sert gözükürler. Fakat bu görüntünün ardında sahibine ve büyütüldüğü aileye karşı oldukça bağlı, sevecen ve duygusal bir karakter vardır. Ayrıca onlar hem ortamı hem de ailelerini veya sahiplerini korumada adeta uzmandırlar. Bu nedenle çoğu zaman koruma köpeği veya bekçi köpeği olarak bahçenin herhangi bir yerine ya da bahçe kapısına yakın bölgelere, kulübeleri yerleştirilir. Böylece en ufak bir tehlikeden haberdar olurlar ve havlayarak sahiplerine haber verirler. Üstelik bu ırk, yüzyıllardır aynı görevde kullanılmıştır. Bu da onların ırk özelliklerini belirleyici kılar.

Ev Ortamında orijinal Kangal Beslemek

Kangal‘lar aynı zamanda oldukça enerjiktir. Bir Kangal‘ı alıp ev ortamına hapsetmek ona büyük haksızlık olacaktır. Çünkü böyle bir durumda Kangal normalde atması gereken enerjiyi atamaz ve eşyalara zarar verebilir. Yetişkinlerinin boyutları çok fazla olabileceğinden bir evde hareket kabiliyetleri sınırlı olacaktır. Açık ve geniş alanlarda olmayı daha çok severler. Özgürce koşabilmek ve enerjilerini atabilmek, Kangal köpekleri için oldukça önemlidir.

Ancak yavru bir Kangal, doğduktan sonraki en fazla 6-7 aylık süreci ev ortamında geçirebilir. Fakat bu bile sadece zorunlu durumlarda uygun olacaktır. Daha sonra köpeğin kesinlikle bahçeli, açık bir alana geçmesi sağlanmalıdır. Normal standartlarda bir köpek kulübesi ve ona uygun bir alan belirlenir ve de o alana adapte olması beklenir. Fakat köpeğin o zamana kadar hep sizin yanınızda yaşamış olması, yeni ortama alışması açısından bir dezavantaj taşıyabilir. Bu gibi durumlarda yavruluk dönemini ev içinde geçirdiği için bahçeye kolay uyum sağlayamayabilir, kendini yalnız hissedebilir. Aynı zamanda yetişkin Kangal‘lar, apartman ve ev içi hayata pek uygun değildir ve mutsuz olma ihtimalleri çok yüksektir. Bu nedenle baştan bahçeli bir alan imkanınız yoksa diğer köpek türlerine yönelmeniz hem sizin için, hem de kara kırcıl kangal köpeğin kaliteli bir yaşam sürebilmesi açısından en doğrusu olacaktır.