Alman Çoban köpekleri 2021
0532.1733518

satilik-alman-kurdu.jpg

Dünyaca Ünlü Alman Kurdu ve Renkleri

Akıllı, sadık ve cesur karakteriyle bilinen dünyaca ünlü alman kökenli bir köpek ırkı olan Alman kurdunun geliştirilmesi 30 yıldan fazla sürmüştür. Kurt genini bünyesinde barındıran Alman kurdu, diğer adıyla Alman çoban köpeği, Almanya’da ordunun ve polis kuvvetlerinin iş sahalarında önemli bir rol oynadı ve oynamaya devam etmekte. Ünü hızla dünyaya yayılan bu köpek ırkı, istihbarat köpeği olma dışında yetiştirilme tarzına göre bekçi köpeği olarak da sıklıkla tercih edilmekte. Oldukça yetenekli olan Alman kurtlarının görünümleri, adından anlaşılacağını üzere tıpkı kurda benziyor ve o ihtişamlı cüsseleriyle insanların en yakın arkadaşı olabiliyorlar. Tüm beceri ve yeteneklerinin yanı sıra çok iyi bir evcil köpek ırkı olan Alman kurtlarının renkleriyse genel bilinenin aksine fazlasıyla çeşitli.  Çoğu zaman soğuk ve sert iklimlerde yaşadıkları için bu köpeklerin tüyleri çift katlıdır. Dolasıyla kar ve soğuktan çok az etkilenirler. Hemen hemen orta uzunlukta olan tüylerinin rengi genellikle siyah olsa da; siyah - bronz, siyah - kırmızı, siyah - bronz, siyah - gümüş ve gride olabilmekte.

Dünya üzerinde oldukça popüler bir köpek ırkı olan Alman kurtlarının ırk standartları fazlasıyla önemlidir. Safkan Alman köpeğinin renkleri, renk çeşitleri bellidir ve ırk standardı konusunda dikkate alınmaktadır. Uzun yıllar boyu üzerinde çalışılan bir ırk olan Alman kurtlarının renkleri ilk zamanlarda siyah, beyaz ve gri renk olarak bilinirdi. Daha sonra ki zamanlarda koyu renklerin artışı laboratuvar ortamında genlerin oynayışıyla yaygın hale getirilmiştir. Günümüzde en yaygın olan renk çeşidiyse vücudun geneli siyah; vücudun iç kesimlerine doğru üzerinde kahverengi, taba renginden açık griye yakın geçen lekelerin olduğudur. Alman kurdu doğduktan sonra yavruyken nasıl bir renge sahip olduğu net olarak bilinemez ancak büyüdüğünde, kürkünün gelişimi tamamlandığında asıl rengi belli olmaktadır. Siyah köpekler dışında kürkün alt tüyleri her zaman açık tonlardadır ve gridir. Gri, açık kahverengi temelli üzerinde, açık renkler alacası olan siyah kürkler ırkın saflığını temsil eder. Gözlerinin rengi kızıl veya koyu kahvedir.

 

Renk konusu Alman kurdunun saf kan olup olmadığını belirleyen önemli özelliklerden birisi olduğu için köpeğin çeşitli yerlerindeki renk sıra dışılıkları istenmeyen durumlardır. Örneğin ön göğsün ve bacak içinin fazla açık renk olması Alman kurdu ırkında tamamen reddedilmese de fazla kabul görmez. Burunları tamamen siyah renktedir. Yüzünün açık renkli olması, sarımsı ve açık renkli gözler, beyaz tırnaklar, göğüs ve bacaktaki aşırı açık ton tüyler, soluk ya da kırmızı kuyruk ucu gibi durumlar pigment eksikliği olarak görülmektedir. Tüm bu özellikler o kadar önemlidir ki kimi zaman Alman çoban köpeği yarışmaları gerçekleştirilerek fiziksel ve karakter olarak ırkın en iyisinin tespit edilmesi amaçlanır.

 

Doğru eğitilmiş saf kan Alman kurdu, diğer ünlü adıyla Alman çoban köpeği şu an dünyadaki en ünlü köpeklerden sayılıyor. 1899 yılından itibaren Alman kurdunun uzun yıllar boyu devam eden serüveni ırkın değerini asla yitirtmemiş olup, artırmıştır. Alman kurtları, insanların beğenisini her zaman kazanmış olup, insanlığın çeşitli işlerinde yardımcı rolünü başarıyla gerçekleştirmeye devam etmektedir.